DO CHLEBA

MASŁO GHEE (klarowane)

By 17 października 2016 20 czerwca, 2017 No Comments
Udostępnij
Facebookpinterest

masło ghee

Płynąc na fali indyjskich inspiracji przygotowałam wreszcie coś, do czego przymierzałam się od dawna. Masło ghee, inaczej – masło klarowane – produkt o stokroć lepszy od margaryny i większości olejów rafinowanych. Jego wyjątkową cechą jest klarowność, którą uzyskuję się przez oczyszczenie go z pochodzących z mleka substancji stałych. W tym celu masło jest gotowane przez długi czas na małym ogniu, a w trakcie podgrzewania usuwa się z niego wszelkie osady i szumowiny. Tego typu tłuszcz ma bardzo długi okres przydatności i nie przypala się. Według ajurwedy ghee jest świetnym środkiem odmładzającym, który dodatkowo wzmacnia organy trawienne, nie podnosi poziomu złego cholesterolu oraz poprawia wchłanianie i odżywczą wartość pożywienia. W Indiach poza kulinariami jest używane również w rytuałach sakralnych (lampki oliwne, ceremonie ślubne i pogrzebowe, medytacja). O pozytywnym działaniu masła można pisać naprawdę długo, jedno jest pewne- to tłuszcz genialny i bardzo praktyczny. Nadaje się właściwie do wszystkiego i jest dobre dla każdego – bez względu na wiek.

Jak je zrobić – nic prostszego!

Po pierwsze należy trzymać się zasady, że dobrej jakości ghee powstanie tylko z dobrej jakości masła – świeżego, nie solonego, z ilością tłuszczu min. 92%.

Po drugie należy pamiętać , że 1/2 kg masła gotujemy 15 minut, 1 kg masła – 30 minut itd.

Po trzecie – nie można go podgrzać do zbyt wysokiej temperatury ani zagotować!

W skrócie wygląda to następująco: odpowiednią ilość masła rozpuszczamy w suchym garnku o grubym dnie, na średnim ogniu. Gdy masło się roztopi i zacznie pojawiać się piana należy zmniejszyć ogień, zaś pianę konsekwentnie zbierać ją do momentu aż tłuszcz będzie przezroczysty i złoty. Oczyszczone masło trzeba zestawić z ognia i dać mu chwilę na odpoczynek ( w tym czasie ewentualne resztki zanieczyszczeń opadną na dno). Gotowe masło przelewamy do szklanego lub ceramicznego naczynia (można zrobić to bezpośrednio lub przez gazę, żeby jeszcze dodatkowo je przefiltrować). Naczynia nie zamykamy dopóki tłuszcz nie ochłodzi się do temperatury pokojowej.  Można trzymać je w lodówce (wtedy stężeje) lub po prostu w kuchni (nie zjełczeje).

Z 1 kg masła powstanie ok. 0,8 kg masła klarowanego.

Komentarze

komentarze